International Labour Research and Information Group, ILRIG Skriv ut
Du är här: Här arbetar vi - Sydafrika

wilrigglobschoolILRIGs forskning och utbildningsprogram syftar till att samla erfarenheter från fattiga och arbetare i andra länder till sydafrikanska organisationer genom kurser och publikationer och att använda denna information till att söka alternativ till den rådande politiken. ILRIG strävar också efter att utveckla starka band mellan sociala rörelser och fackföreningar. Forskningen genomförs i samarbete med internationella organisationer och nätverk.

Sedan 2002 genomför ILRIG en årlig Globalisation School. Under en vecka sammanstrålar aktivister från främst Afrika till debatt, seminarier och kulturevenemang. Förutom skrifter om internationella frågor ger ILRIG ut ett kvartalsbrev, Workers World News.

Sedan Sydafrikas återinträde i världsekonomin finns ett växande behov för organisationer att förstå sina erfarenheter i ett globalt sammanhang, att använda erfarenheterna från organisationer över hela världen för att utveckla nya strategier och att bygga internationell solidaritet mellan arbetare.

ILRIG grundades 1983 för att förse de växande fackföreningarna och arbetarorganisationerna med forskning, utbildning och material. ILRIG har generellt  fokuserat på internationella frågor kring arbete ekonomi och politik för att bygga solidaritet mellan arbetare världen över. De senaste åren har ILRIG skiftat fokus mot globaliseringen med ett antal projekt som länkas till arbetarklassens kritik mot den fria marknaden och att utveckla alternativ till dominansen av multinationella företag. 
ILRIG har kontor i Kapstaden.

Läs mer på http://www.ilrigsa.org.za

Sedan 2005 bedriver Afrikagrupperna praktikantverksamhet i Sydafrika i samarbete med Färnebo folkhögskola i Göteborg.

Dela med andra Dela/spara/bokmärke
Senast uppdaterad ( 2010-03-02 16:23 )