header-fragorvidriver

Skicka e-post till David!

Blixtaktion mot EU:s ultimatum

Handelsavtal på EU:s villkor eller inte alls - maila senast 20 juni!

Var med och sätt stopp för de orättvisa handelsavtal som EU vill tvinga på sina före detta kolonier. Skicka ett mejl till David Martin som är ansvarig rapportör i frågan. I mejlet kräver du att EU ska ta sitt ansvar och att länderna ska ha möjlighet att förhandla fram avtal som gynnar deras utveckling.
Här kan du läsa brevet på svenska
Skicka mailet till rapportören David Martin här!

epa broschyr2010 framsidaDe ekonomiska partnerskapsavtalen (EPA) är ett frihandelsavtal som EU i över ett decennium försökt förhandla fram med länder från Afrika, Västindien och i Stillahavsområdet (AVS-länderna). Avtalen som sätter EU:s ekonomiska intressen framför AVS-ländernas utveckling har blivit hårt kritiserade av såväl utvecklingsländerna som Europaparlamentets utskott för utveckling.

Avtalen, som var tänkta att träda i kraft 2008, är fyra år senare fortfarande inte påskrivna av majoriteten av länder. För att få slut på den långa processen har Kommissionen beslutat sig för att öka pressen ytterligare. Förra året la de fram ett förslag till ny deadline som kräver att de länder som ännu inte skrivit på och börjat implementera avtalen måste göra det innan den första januari 2014. Ett ultimatum som innebär att 18 av AVS-länderna blir av med sitt tull- och kvotfria tillträde till EU:s marknad om de inte går med på EU:s krav.

Den fjärde juni röstade Europaparlamentets utskott för utveckling nej till Kommissionens förslag. De anser att avtalet som det ser ut idag skulle vara dåligt för ländernas inhemska ekonomiska politik och att det kan komma att skada framväxande produktion.

Nu ligger frågan hos utskottet för internationell handel. Den 20 juni ska de fatta sitt beslut. Hur de kommer att rösta är ännu inte helt säkert och du kan vara med och påverka.

Afrikagrupperna uppmanar därför till aktion. Genom att skicka ett mejl till David Martin som är ansvarig rapportör i frågan visar du att du vill:
– att han ska förkasta Kommissionens förslag
– att inga EPA ska skrivas under innan omtvistade frågor är lösta och att länder som håller på att förhandla fram avtalen ska fortsätta att ha sitt tull- och kvotfria tillträde till EU:s marknad.

Aktionen initierades av Tradecraft i England som är med i samma EPA-nätverk som Afrikagrupperna. De uppmanar nu medlemmar i nätverket över hela Europa att agera. Var med du också.
Agera nu! Skriv på här!