header-fragorvidriver

Rättvis vinhandel 2011

Kampanjen ”Rättvis Vinhandel 2011” arbetar för att Systembolaget och svenska vinimportörer ska ta större ansvar för lantarbetares situation på vingårdar i länder som Sydafrika, Chile och Argentina. Som konsument i Sverige kan du ta ställning för att de som producerar det vin som säljs här ska ha schyssta levnads- och arbetsvillkor.

systemkampanj_liten

Vin från Sydafrika är en storsäljare i Sverige. Men vad många inte känner till är att arbetarna som producerar vinet lever i fattigdom. Minimilönen på motsvarande 1 255 kronor i månaden räcker inte till det mest basala såsom mat, skolavgifter, el och mediciner. Kvinnliga arbetare får ofta bara säsongsanställning och trots lika arbete tjänar de mindre än männen. Bostaden tillhandahålls vanligen av vingården i den fast anställde mannens namn. Mister mannen sitt arbete riskerar därför hela familjen att få gå från sitt hem. Trakasserier från arbetsgivarna är vanliga.

Situationen för vinarbetarna i Sydafrika är inte unik. I Chile, Argentina och många andra vinproducerande länder produceras vin under mycket tuffa förhållanden.

För att förbättra situationen på vingårdarna krävs inte en bojkott - utan en dialog om förbättrade arbetsvillkor. Kräv att Systembolaget och svenska vinimportörer tar sitt ansvar - och påpeka gärna att du är beredd att betala lite mer för vinet om det leder till rättvisare löner och bättre arbetsförhållanden för lantarbetarna! Hittills har närmare 5 000 personer skickat vykort eller mejlat till Systembolaget.

Skicka e-vykort till Systembolaget!
Ladda ner faktablad om kampanjen

Systembolaget en viktig aktör

Svenska Systembolaget är tillsammans med de övriga nordiska alkoholmonopolen en stor aktör på den internationella vinmarknaden. Monopolen har sedan några år tillbaka arbetat med att införa en uppförandekod, för att ställa krav på drägliga arbetsförhållanden hos alla producenter vars vin säljs i deras butiker.

En stark uppförandekod kan innebära stora förbättringar för lantarbetare på vingårdar världen över. Men då är det avgörande att koden ställer konkreta krav på bland annat en lön som går att leva på och drägliga boendeförhållanden. Vinmonopolen måste också satsa tillräckligt med resurser på att kontrollera att koden efterlevs.

Redan tidigt engagerade sig SAC-anslutna arbetare på Systembolaget i företagets CSR-arbete. De tog kontakt med likasinnade fackföreningar i andra länder, och såg till att den feministiska sydafrikanska fackföreningsrörelsen Sikhula Sonke fick träffa Systembolagets CSR-ansvariga när de besökte Sydafrika 2009.

Sedan dess har Sikuhla Sonke, SAC och Afrikagrupperna, som samarbetar med och ger stöd till Sikhula Sonke, haft dialog med Systembolaget och arbetat för att fackföreningar och civila samhällets organisationer ska involveras i utarbetande och uppföljning av koden.

Läs mer om Sikhula Sonke

Vill du engagera dig i kampanjen? Kontakta: rattvisvinhandel @ gmail.com eller asa.eriksson @ afrikagrupperna.se

Bakom kampanjen står Afrikagrupperna, Dfsa-SAC, Latinamerikagrupperna, den sydafrikanska fackföreningen Sikhula Sonke, den chilenska fackföreningen Anamuri, den argentinska lantarbetarorganisationen UST, Handelsklubben på Lagena Distribution AB och SUF Storstockholm.

Stöd lantarbetarnas kamp:

Ge bort en plats i en demonstration!

Nyhetsbrev