Solidaritet för rättvis värld

Afrikagrupperna är en solidaritetsorganisation med ungefär 1 800 medlemmar som arbetar för en mer rättvis värld. Vi bedriver utvecklingssamarbete med fem länder i södra Afrika och stödjer kampen för ett fritt Västsahara. I Sverige jobbar vi med information, opinionsbildning samt insamling, både centralt och lokalt. Afrikagrupperna har omkring 30 anställda, varav ungefär hälften i Sverige och hälften i södra Afrika.

Läs vår årsredovisning

omslagarsredovisning2009 Ladda ned populärversionen av Afrikagruppernas årsredovisning från 2009. Här får du en snabb inblick i organisationens arbete i Afrika och Sverige.

Afrikagruppernas årsredovisning 2009



Vanliga frågor

Om Afrikagrupperna

Delar ni ut stipendier? Hur gör jag om jag vill arbeta aktivt i Sverige? Var hittar jag en lokalgrupp? På den här sidan hittar du vanliga frågor och svar om Afrikagrupperna.

Vanliga frågor och svar om Afrikagrupperna

Om arbete och praktik

Vad är en volontär? Hur gör jag om jag vill arbeta i Afrika? Här får du svar på frågor om arbete och praktik genom Afrikagrupperna.

Vanliga frågor och svar om arbete och praktik

Så här arbetar vi

Vi är aktiva i sex länder

För att nå målen arbetar Afrikagrupperna både i Sverige och i södra Afrika. I Sverige bedriver vi opinions- och påverkansarbete kring frågor som hänger ihop med arbetet i södra Afrika.

Läs mer om hur vi arbetar i Afrika