header-bliaktiv

Frågor och svar om Världens Barn

Vad är Världens Barn?

Världens Barn är en av Radiohjälpens kampanjer. Detta är tolfte året som kampanjen pågår. Varje år bjuds organisationer som arbetar för barns och ungdomars rättigheter att vara med i kampanjen. I år är 12 olika organisationer med och det är andra gången Afrikagrupperna deltar.

Varför är Afrikagrupperna med?

Det är ett tillfälle för oss att nå ut till en större målgrupp med vårt budskap och en möjlighet att samarbeta med andra organisationer. Vi lyfter fram vårt arbete för barns och ungdomars rättigheter och får samtidigt in pengar till den viktiga verksamhet som våra partnerorganisationer gör.

Läs mer här!

Hur mycket har Världens Barn inbringat totalt?

Över 900 miljoner. Förra året inbringade kampanjen ca 64 miljoner, varav ca 40 miljoner från frivilliga som engagerat sig.

Vilka organisationer är med?

Afrikagrupperna, Diakonia, Erikshjälpen, Hoppets Stjärna, IM/Individuell Människohjälp, IOGT-NTO-rörelsen, Kooperation Utan Gränser, Lions, PMU InterLife, Svenska kyrkan, Rädda Barnen och Röda Korset.

Hur vet man att pengarna kommer fram?

Alla organisationer som får pengar av Radiohjälpen måste ha ett så kallat 90-konto. Ett insamlingskonto som inleds med siffrorna 90 är det närmaste en ideell organisation kommer någon form av officiellt kvitto på sin status. För att få behålla ett sådant 90-konto kräver Svensk Insamlingskontroll att maximalt 25 % av intäkterna används för administration och omkostnader, resten måste gå till den ideella verksamheten, det vill säga till projekt ute bland organisationer.

I Världens Barns fall är administrationen mindre, för de organisationer som är med i Världens Barn är det endast 15 % som får användas till exempel marknadsföring, löner och allt annat som behövs för att kunna samla in pengar.